Dawniej temu najpopularniejszym domowym przyrządem do ćwiczenia cardio był rower treningowy czy orbitrek. Dzięki bardzo dużej popularności znanego i cenionego serialu „House of Cards” coraz częściej wybieramy ergometr wioślarski. W jaki sposób ćwiczyć na nim w zdrowy i efektywny możliwy sposób?

Jakie są możliwości treningu wioślarskiego

Trenowanie na wioślarzu posiada dużą przewagę nad innymi typami ćwiczeń. Dlatego że pracujemy na siedząco wioślarz będzie dobrą opcją dla osób z dużą nadwagą lub problemami stawowymi. Bardzo ważny jest sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalimy więcej zbędnego tłuszczu i rozwijamy więcej grup mięśni.

Dobra technika treningu na ergometrze wioślarskim

Na samym początku z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Jednak wystarczy kilka wskazówek i będziesz mógł bezpiecznie trenować na ergometrze wioślarskim.

Podstawą w ćwiczeniu na ergometrze jest przybranie dobrej sylwetki w trakcie ćwiczenia. Trzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem zapewnisz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Najważniejsza jest dobra sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji początkowej.

Mądrze zaplanuj ćwiczenia

Trenując na ergometrze wioślarskim, jak w przypadku każdego ćwiczenia, ważnym aspektem będzie właściwa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeżeli będziesz codziennie zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, ekspresowo możesz dojść do przetrenowania. Najlepiej zacząć od jednego dnia treningu przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami przerwy.

Jaki ergometr wioślarski kupić?

Dowiedziałeś się już jak zacząć trening na wioślarzu, dlatego jeżeli masz dostęp do urządzenia do dzieła. Jeżeli dopiero zastanawiasz się nad nabyciem ergometru wioślarskiego, musisz wiedzieć, że nie jest to najtańszy przyrząd fitness. Wybitnie zrobione wioślarze to koszt rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie ma co jednak oszczędzać, ponieważ ergometry wioślarskie takich spółek jak Concept2 lub WaterRower to inwestycja na długi okres czasu. Ergometr wioślarski przy dobrej konserwacji przetrwa kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment